Oznaczenia
poziome
Tyflograf.pl
Oznaczenia poziome
Ścieżki prowadzące oraz pola uwagi.
Wyjaśniając : pola uwagi to elementy w postaci wypukłych kółeczek, umieszczane przed przeszkodą lub na skrzyżowaniu ciągu komunikacyjnego ( ścieżki prowadzącej).
Ścieżka prowadząca to podłużne pasy umożliwiające osobie niewidomej poruszającej się z laską korzystanie w wytyczonej w tej sposób ścieżki.
Oznaczenia poziome mogą występować w trzech wariantach: jako płyty gumowe integrowane, jako osobne elementy (kółka, linie) umieszczane osobno na powierzchni - mogą być poliuretanowe lub stalowe oraz jako płyty betonowe stosowane na zewnątrz.
Oznaczenia poziome
zwykle powinny być projektowane przed ułożeniem nawierzchni aby front wypukłości był w poziomie nawierzchni. Wymaga to obniżenia podłoża w miejscach gdzie mają być montowane elementy poziomego oznaczenia ciągów komunikacyjnych.
Brak takiego przygotowania oraz decyzja o ujednoliceniu płaszczyzn podłogi i ścieżki prowadzącej powoduje wysokie koszty z uwagi na demontaż istniejącej nawierzchni i przystosowanie jej do montażu ścieżek prowadzących.
Pola uwagi
Umieszczane są zwykle przed przeszkodami. Mogą występować w różnych odcieniach jednak najbardziej popularny jest kolor żółty z uwagi na łatwość zauważenia nawet przez osoby widzące oraz z dysfunkcją wzorku.
Ścieżki prowadzące
jak również pola uwagi mogą występować jako elementy metalowe mocowane bezpośrednio do podłoża. Ścieżka służy osobie niewidomej do poruszania się wzdłuż jej biegu przez prowadzenie w niej laski. Rozwiązanie to jest wybierane w miejscach o bardzo dużym ruchu pieszym jak np. stacje metra, sądy, muzea, użyteczność publiczna. Zaletą stalowych elementów jest, że mogą zostać zamontowane na zewnątrz a ich trwałość jest liczona w latach.
Jest to rozwiązanie dużo droższe od żółtych elementów opisanych powyżej.